Ramen po polsku – jest to moja wariacja na temat oryginalnej japońskiej zupy – ramenu – oraz polskich składników, które akurat miałam w domu.
Uwielbiam japońską kuchnię a mieszkając w Warszawie, za punkt honoru wzięłam sobie spróbowanie tej zupy w większości restauracji, w których ją serwują 😀 Powiem szczerze, że ta moja spolszczona wersja jest niesamowicie smaczna i plasuje się bardzo wysoko w moim prywatnym rankingu :p
Zupa, którą Wam dziś prezentuje jest niezwykle esencjonalna, bogata w różne smaki i bardzo zdrowa! Niesamowicie dobrze regeneruje i odżywia organizm. Sprawdzi się idealnie, gdy dopadnie nas przeziębienie, walczymy z jakimiś infekcjami albo mamy kaca :D.
Sekretem, który sprawia, że ten ramen po polsku jest tak pyszny, jest wykorzystanie dużej ilości warzyw oraz najzdrowszych przypraw a następnie bardzo długie gotowanie, które sprawi, że wszystko co dobre, przeniknie do naszego bulionu. Zazwyczaj robię taki bulion bez mięsa raz w tygodniu, później stanowi on bazę do wszystkich zup, które staram się robić codziennie. Bardzo polecam taki patent, ogranicza znacznie czas przygotowania obiadu w tygodniu! Niektóre ze składników są opcjonalne i nawet bez nich powstanie Wam pyszny rosołek 🙂
Składniki:
- 2 golonki z indyka
- 4 marchewki
- 4 pietruszki
- por
- 2 cebule
- pół selera (opcjonalnie)
- 3 łodygi selera naciowego
- kawałek dyni (opcjonalnie)
- garść suszonych grzybów
- 7 ząbków czosnku
przyprawy
- 5 cm kawałek świeżego korzenia imbiru (pokrojony na mniejsze kawałki)
- płaska łyżeczka kurkumy
- łyżeczka lubczyku
- 2 łyżki sosu sojowego
- 3 goździki
- 4 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 5 ziaren jałowca
- sól, pieprz
do podania
- namoczony makaron ryżowy
- ugotowane jajka
- kukurydza
- szczypiorek
- ugotowane brokuły lub inne warzywa na które macie ochotę
Wykonanie:
Dwie godziny przed przygotowaniem zupy namoczyć grzyby.
Mięso dokładnie umyć. Do garnka wlać wodę, dodać mięso i gotować do wrzenia. Odlać wodę i przemyć jeszcze raz mięso (dzięki temu pozbędziemy się wszystkich szumowin). Podgotowane golonki ponownie wrzucić do czystego garnka.
Warzywa umyć (marchewkę, pietruszkę seler, por, dynię i czosnek), obrać, pokroić wzdłuż i dodać do mięsa. Grzyby wyciągnąć z wody, umyć i również wrzucić do garnka. Cebulę obrać i podpalić nad ogniem kuchenki do czasu, aż będą przypalone (zapach jest obłędny!). Dorzucić do garnka. Zalać wodą, dodać wszystkie przyprawy, doprowadzić do wrzenia a następnie zmniejszyć ogień i gotować przez 2 godziny. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Po tym czasie rosół odcedzić na sitku, na którym zostaną wszystkie warzywa i mięso. Golonki z indyka obrać, mięso pozostawić i pokroić na małe kawałki, reszta natomiast nie będzie już potrzebna. To samo tyczy się warzyw i grzybów. Marchewkę, pietruszkę przemyć i pokroić w kosteczkę a grzyby w paseczki (reszta warzyw również nie będzie potrzebna).
Podanie
Pokrojone mięso podać na talerz, dodać kukurydzę, marchewkę, pietruszkę, grzybki, jajka, makaron ryżowy i brokuły a następnie zalać wszystko ciepłym bulionem, na koniec posypać szczypiorkiem. Jest to tylko propozycja podania, w zasadzie możecie podawać bulion z różnymi, innymi dodatkami na jakie macie akurat ochotę.