Wegańskie pancakes bezglutenowe – urozmaicenie dla standardowych placków śniadaniowych, gratka dla wszystkich wegan, osób które nie jedzą pszenicy bądź jajek 😀
Jestem mega zadowolona z tego przepisu, mimo że nie ma w nim jajek ani pszenicy, były niesamowicie puszyste i miękkie a dodatek kawy i maku idealnie podkręcił smak! Wczoraj zrobiłam je po raz pierwszy, a że były tak smaczne dziś powtórzyłam eksperyment 😉 Zajadała się nimi cała moja rodzina i nikt nie zauważył, że jest to zdrowa wersja standardowych placków bez tradycyjnych składników! – a to największy dla mnie sukces 😉
Lubię tradycyjne placki ale te wegańskie pancakes które w dodatku są bezglutenowe zagoszczą już na stałe w moim menu i Wam również polecam spróbować!
Składniki:
na 4 osoby
- 2 szklanki mąki gryczanej (zmielona w młynku do kawy kasza gryczana niepalona)
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 i 1/2 szklanki wody (lub mleka)
- 1/2 szklanki zaparzonej kawy (u mnie podwójne espresso – dostałam do wypróbowania kawę Ethiopia Hambella od kawa.pl o aromacie jagód, poziomek oraz truskawek i z niej skorzystałam do zrobienia tych pancakes 😉 )
- 2 łyżki siemienia lnianego + 7 łyżek wody
- 2 łyżki maku
- łyżeczka sody
- łyżka octu jabłkowego (można skorzystać z soku z cytryny)
- opcjonalnie 2 łyżki cukru trzcinowego lub innego słodu (np. ksylitol, ja nie dosładzam placków, ze względu na to, że wolę po upieczeniu posmarować je dżemem lub miodem)
Wykonanie:
Siemię lniane zmielić w młynku do kawy (można wykorzystać zmielone siemię lniane – choć poleca się je mielić bezpośrednio przed spożyciem), wymieszać z wodą i odstawić na 5 min.
Do miski wsypać mąkę ziemniaczaną i gryczaną, wlać wodę, kawę, masę z siemienia lnianego, cukru (jeżeli korzystacie) i wszystko wymieszać. Na koniec wsypać sodę, mak, ocet i delikatnie wymieszać. Odstawić na 10 min. po tym czasie rozpocząć pieczenie.
Patelnie natłuścić delikatnie olejem (jeżeli macie dobrą patelnię 4-5 kropel wystarczy), rozgrzać, zmniejszyć ogień i łyżką nakładać masę (2 łyżki masy na jednego placka), smażyć do zarumienienia ok. 2 min i delikatnie przewrócić na drugą stronę (smażyć jeszcze minutę).
Wegańskie Pancakes można podawać z różnymi dodatkami – jest to już kwestia Waszej kreatywności ( i tego co akurat znajduje się u Was w lodówce 😉 ) U mnie jedne zostały podane z dżemem śliwkowo – czekoladowym, drugie z lodami bananowo-jagodowymi.
(Te lody to hit u Nas w domu – wystarczy włożyć banany do zamrażalki na 3-4 godziny a następnie zblendować je z jagodami – można wykorzystać zarówno świeże jak i mrożone jagody).
Smacznego!
Wersja z dżemem śliwkowo-czekoladowym
Wersja z lodami bananowo-jagodowymi
1 komentarz